قوانين جديد پيمايش (Scrolling) در طراحي وب ( قسمت دوم )

اما به به محض اين که اسکرولينگ را به عنوان روشي براي نشان دادن آغاز، ميانه و پايان طراحي سايت به کار مي‌گيريد، نقش اساسي آن را در جلب توجه کاربران مشاهده خواهيد کرد.

در حقيقت، برخي از الگوهاي در حال ظهور در طراحي سايت ، به عنوان آخرين روش پيدا شده در اسکرولينگ يا پيمايش هستند. به عنوان مثال، “اسکرول Fixed-in-place” (ثابت) که در UXpin Tour Page (ابزار طراحي رابط کاربري) خود استفاده مي کنيم، باعث ايجاد برخي تجارب تعاملي از لانگ اسکرال سنتي (Traditional long scroll) مي شود.

آيا اسکرولينگ براي شما مناسب است؟

هرگونه تکنيک طراحي سايت ايجاد شده در اين راه، داراي مخالفان و طرفداران خاص خود است. در اغلب موارد، هيچ کدام از ابزارها و روش هاي ايجاد شده به طور کامل غلط يا صحيح نيستند، به همين دليل بايد تمامي موارد مورد نياز را قبل از به کارگيري چنين پروژه‌اي بسنجيد.

مزاياي اسکرولينگ

  • باعث تشويق به تعامل مي شود: با تحريک عوامل و شاخصه هاي متغير، اين روش مي تواند يکي از روش هاي جالب و موثر براي تشويق تعامل کاربران باشد.
  • اسکرولينگ طولاني و سريع تر در طراحي سايت مي تواند عاملي موثر و سريع تر از کليک کردن در وب سايت ها باشد، زيرا اين امر مسير راحتي را براي کاربران ايجاد مي‌کند و سرعت وب گردي آنها را آهسته نمي کند. همان طور که پيش از اين نيز توضيح داده شد، استفاده از زمان سپري شده بر روي يک وب سايت، بسيار مهم تر از مبحث گذر زمان است.
  • کاربران را راضي مي کند – راحتي استفاده از اين نوع اسکرولينگ ، ميزان زمان سپري شده کاربران بر روي سايت را افزايش مي دهد. اين امر براي وب سايت هايي که از اسکرولينگ بي نهايت استفاده مي کنند بسيار مفيد است؛ زيرا با اين کار مي توانيد به کاربران کمک کنيد تا محتوايي را کشف کنند که ممکن است حتي به آن فکر نکرده باشند.
  • طراحي پاسخگو (Responsive) – طراحي سايت و صفحات آن مي‌تواند در پلت فرم هاي مختلف مانند صفحه نمايش کامپيوتر و تلفن همراه متفاوت باشد، اما با استفاده از تکنيک هاي جديد اسکرول ينگ مي توانيد اين تفاوت ها را به حداقل برسانيد تا کاربران تجربه يکساني از اين اين پلتفرم ها داشته باشند.
  • کنترل حرکات – از آن جايي که تکان دادن انگشتان بر روي صفحه نمايش بسيار راحت تر از کليک کردن بر روي قسمت‌هاي مختلف است، بنابراين عمليات اسکرولينگ رابطه ي بسيار نزديکي با حس لامسه دارند. کاربران ديگر، به خصوص کاربراني که از دستگاه هاي موبايل استفاده مي‌کنند، اين روش را به عنوان راهي موثر براي دريافت و نمايش اطلاعات خود مي دانند.
  • طراحي سايت جذاب و لذت بخش – تنها چندين کليک مي تواند باعث تعاملات سريع تر براي يک اپليکيشن يا بازي شود و تعاملات کاربران را با وب سايت مورد نظر افزايش دهد و رضايت آن ها را جلب کند.

منبع : https://whitewolfteam.com/blog/web-design/scrolling-web-design-part-two/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *