طراحي سايت

طراحي سايت مهارت ها و قواعد مختلفي را براي ساخت و نگهداري وب سايت در بر مي گيرد.بخش هاي مختلف طراحي سايت شامل طراحي گرافيک سايت، طراحي ظاهري سايت، نويسندگي(استفاده از کد هاي بهينه سازي شده و نرم افزار هاي تخصصي) و بهينه سازي موتور جست و جو مي شود.معمولا افراد مختلف بخش هاي مختلفي از طراحي را به عنوان يک تيم انجام مي دهند، اما برخي از طراحان طراحي همه ي بخش ها را به عهده مي گيرند.اصطلاح طراحي سايت معمولا براي فرايند طراحي سمت کاربر(front-end) که شامل تگ ها و کلمات مشخص شده مي شود به کار مي رود.طراحي سايت به مهندسي وب شباهت بيشتري نسبت به توسعه وب دارد. از يک طراح وب انتظار مي رود تا اگاهي کاملي نسبت به کارايي وب(سهولت استفاده از وب) داشته باشد. اگر نوشتن تگ ها به عهده طراح وب باشد وي بايد اطلاعات به روز شده اي درباره ي دسترسي پذيري وب(سهولت دسترسي به وب براي تمام کاربران)داشته باشد.

تاريخچه طراحي سايت

1988 تا 2001

با اينکه طراحي سايت تاريخچه اي نسبتا جديد دارد مي توان ان را به حوزه هاي ديگري همچون طراحي گرافيک ربط داد.هرچند از ديدگاه تکنولوژيکي هم مي توان به ان نگاه کرد.طراحي سايت به بخش بزرگي از زندگي روزمره مردم تبديل شده است. اينترنت را بدون گرافيک هاي متحرک، مدل هاي مختلف تايپ، صفحه زمينه و موزيک نمي توان تصور کرد.

آغاز وب و طراحي سايت

در سال 1989 ،به تيم برنرز لي (Tim Berners-Lee) که در CERN مشغول به کار بود پشنهاد شد که يک متن لينک دار جهاني بسازد که بعدا به عنوان وب جهان گستر(World Wide Web) شناخته شد. شبکه جهاني وب طي سال هاي 1991 تا 1993 به وجود امد. صفحاتي که فقط حاوي متن بودند به وسيله ي يک مرورگر ساده خطي(line-mode) ديده مي شدند. در سال 1993 Marc Andreessen و Eric Bina مرورگر Mosaic را ساختند. در ان زمان چندين مرورگر مختلف وجود داشت اما اکثر انها بر پايه ي يونيکس (Unix) و ذاتا داراي متن اضافي بودند. هيچ دسترسي به عناصر طراحي گرافيک همچون تصوير و صدا وجود نداشت.W3C (کنسرسيوم بين المللي شبکه جهاني وب) در اکتبر سال 1994 ساخته شد تا شبکه جهاني وب را از طريق توسعه ي قرداد هاي مشترک به هدف اصلي خود برساند. اين عمل همه ي‌ شرکت ها را از انحصاري‌ کردن يک مرورگر مناسب و زبان برنامه نويسي (که مي توانست تاثير شبکه جهاني وب را به طور کلي تغيير دهد) دلسرد کرد.W3C هنوز هم استاندارهايي معين مي کند که امروزه در JavaScript ديده مي شود. در سال 1994 Andreessen يک وسيله ي ارتباطي ساخت که بعدا به نام نت اسکيپ (Netscape Communications) شناخته شد. نت اسکيپ تگ هاي HTML خودش را بدون توجه به استاندار هاي مرسوم مي ساخت. براي مثال نت اسکيپ 1.1 شامل تگ هايي براي تغير رنگ هاي صفحه زمينه و فرمت متن از طريق فهرستي در صفحه ي وب مي شد. در طي سال هاي 1996 تا 1999 جنگ مرورگر ها با جنگيدن مايکروسافت (Microsoft) و نت اسکيپ براي بدست اوردن تسلط نهايي مرورگر خود آغاز شد. در اين زمان تکنولوژي هاي جديد زيادي در اين زمينه وجود داشت که مهم ترين انها Cascading Style Sheets، JavaScript و Dynamic HTML‌ بودند. به طور کلي، رقابت مرورگرها به نوآوري هاي مثبتي ختم شد و باعث تکامل طراحي سايت با سرعت زيادي شد.

منبع : https://whitewolfteam.com/service/web-design/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *